Here are the winners of the 3rd Annual Central PA Music Awards | Life & Culture

At the 3rd Annual Central PA Music Awards and Hall of Fame on Thursday, March 24, Lancaster musicians and bands put on an impressive performance throughout the evening.

Along with induction ceremonies for Hall of Fame inductees including Live, Les Brown and others, Lancaster musicians have won trophies in several categories, including:

-Big Fat Meanies for “Best Rock Band” and “Best Female Vocalist” for singer Meanies Brenna Diehl.

-Solar Federation, for “Best Tribute Band”.

-Valerian Sun, for “Best New Group”.

-Casey Walton, for “Best female solo.”

-Steven Courtney Projects/Radio Vibe Recording, for “Best Recording Studio”.

Read below for a full list of the night’s winners, and check cpmhof.com for more information.

When musicians enter the studio to record, some arrive with ideas, others with a blank page and…


Big Fat Meanies will play a

These days, it’s good to be a Meanie.

Album/EP release

Big Fat Meanies – Bad Hand

Big Sky Quartet – Red Fire Rising*

Colebrook Road – Hindsight is 2020

Dinosaurs in Paris – The Sad Thing Is

Conrad Fisher – Homemade

Jess Zimmerman Band – Breathe

Mark DeRose and the Dreadnoughts – In Search of the Good Days

Nathan Merovich – Raised in the Stx

A perfume like wolves – Mystic Auras

Gabe Stillman – Just Say the Word

song of the year

“Again and Again” – Annie Elise

“Welcome to the Country” – D-Bo! (with Garrett Shultz)

“What Are We Waiting For” – Eternal Frequency

“That Jacket” – Kopper and Kash

“I’m sorry for the way I am” – Lyndhurst*

“Death Awareness” – Observe the 93rd

“The Body Will Break” – Olivia Farabaugh

“Fighter” – Corina Rose

“The Way You Lie” – JJ Rupp

“All at Once” – Valerian Sun

Best Singer

Brenna Diehl – Big Fat Villains*

LeahBeth Evans – The Frost Duo

Beka Jones

Amy Simpson – The Amy Simpson Project

Jess Zimmerman – Jess Zimmerman Group

Best Male Vocalist

Zach Blessing – Blessing and Fowler

Phil Freeman – Small Town Titans

Derek Henry – Watch the 93rd*

JJ Rupp

James Wolpert – Valerian Sun

Songwriter

Olivia Farabaugh

Sarah Fiore

Conrad Fisher*

hunter root

Cody Wither

Variety/Dance group

Downtown Orchestra

Downtown Soundtrack

A sought-after city

An unforgettable big band

The Uptown Group*

Best Folk Group/Artist

Big Sky Quartet*

Cumberland Honey

The neighbor

Sorters

Matt Wheeler

Best Pop Group/Artist

Annie Elise*

madison ryan

Near York

mature angie

wild hymns

Best R&B Group/Artist

D-Bo

Shawan rice

Alonda rich

Soul Solution*

Swimsuit

Best cover band

Colt Wilbur Band

The famous*

hot and dangerous

The Luv Gods

Mauveström

Midnite Riot

RoadCase

Sherri Mullen Threesome

Smooth like Clyde

Stephanie and the Wild Hearts

Best Rock Band

Ben Ginder Group

Big bad guys*

Cass and the Rescue Team

Drew and the blue

Hold on tight

Johnny 5 and the flying helicopters

Disco of Medusa

Mo7s

Sun Valerian

Wes Hoke and the band Bare Roots

Best Tribute Band

Crippled but free

DEAD

Maiden America

The band that sold the world of Shea Quinn

Solar Federation*

Best Country Group

american savage

Suede Whiskey

Jess Zimmerman’s group*

Nick Tauer Group

whiskey on the rocks

Alternative rock

blind choice

Sun number

Watch the 93rd*

Rascal Revival

Ted McCloskey and Hi-Fi

Best Female Country Artist

Devon Beck

Kendal Conrad

Olivia Farabaugh

Corina Rose*

Gillian Smith

Best Male Country Artist

Grant Bryan

Stephen Ryan Kissinger

Cat Matthew

Nathan Merovitch*

RJ Moody

austin rife

JJ Rupp

Sam Schmidthuber

Tyler Short

Garrett Shultz

Best Alternative Country

Cold Spring Union*

Hockersville Station

Zach King

Nick Andrew Staver

Jerry Tractor and the Mud Bucket

Best Bluegrass Band

blue stone

Colebrook Road

Rebirth of the dead horse

Mom Corn

I rarely said no*

Best Jazz Band/Artist

Anna Alexander Trio

The Frost Duo*

Harrisburg Jazz Collective

Emmanuel Nsingani

teen town

Best Blues Band

Free Blues

Nate Myers and the Aces

Skyla Burrell’s group

Gabe Stillman*

Fu switch

blues rock

Ben Brandt and the Union of Soul Miners

Copper Bets*

Don Johnson Project

The Drew Cooke Project

Dustin Douglas and the Electric Gentlemen

Best Funk/Groove Group

AMFM: Andy Mowatt’s Frequency Movement

Flapjack Jones and the Bender Brohs

Function

trash juice

YUM YUM*

Best Rap/Hip-Hop Artist

Loe Badgett*

Cordelle

Howerton and Zeke

Nick Knight

Max J

Best Metal Band

Brotality

Challenge*

Felt inside out

A scent of wolf

Suicidal puppets

Best NEW Group/Artist

GreyShields

Lives lost

Lyndhurst

Gillian Smith

Valerian Sun*

Young artist/group

Before the end

Addi Grace

Nail bite

faith christmas

Emma Ryan

Christian Yeager*

best hard rock

Coal

Dinosaurs in Paris

Eternal Frequency*

Six-bar rest

Small Town Titans

Children’s music

Cjojo the tutor

Steven Courtney

Phredd

Holly Serio*

Lenny Tepsich/M. The music

Acoustic Duo*

Blessing and Fowler

Duo DMC

Dovetail

Erica Lyn Everest Duo

Visitors

Lone woman

Brenda Brown

Alexia Christian

Beka Jones

Amber Nadine

Casey Walton*

Lonely man

Antonio Andrade*

Adam’s Blessing

Dave Gates

Shawn Pike

James Zero

Best Live Music Venue

Engle wood

HMAC*

Mickey’s black box

Phantom power

XL live

Best Cinematography

Frances Axsmith

Doctor D

Chris Rider*

Documented rock

Rachel Rocks

Best Videography

Alyx Digital Media

JBAW Productions

Karl McWherter*

Nesmith Movies

Ben Daddy Movies

Best Instrument Store

Music and sound BCR*

Guitar Shop Crete

Dale’s Drum Shop

player exchange

Woodshed Guitar Works

best music lessons

Loud Music

Keystone Musical Arts Center*

MAGDON MUSIC

Menchey Music Service

Tone tailors

best recording studio

Headset audio

eight days a week

Green Room Recording Studio

Steven Courtney Projects/Radio Vibe Recording*

rock mill studios